Dieta w ciąży ma ogromny wpływ zarówno na mamę jak i dziecko. Dobrze zbilansowana wspomaga prawidłowy rozwój dziecka, a także przyczynia się do łatwiejszego porodu i ułatwia powrót do formy sprzed ciąży. Powinna być bogata w zdrowe, naturalne i wartościowe produkty. Należy unikać żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty. Ważnym elementem prawidłowego odżywiania są pokarmy mające w swoim składzie witaminy, białko, żelazo i węglowodany.

Warzywa i owoce – bogactwo witamin i minerałów

Podczas ciąży znacząco, bo nawet o 50 do 100% zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Wśród witamin szczególne znaczenie mają te z grupy B, gdyż odgrywają one zasadniczą rolę w procesach krwiotwórczych i w rozwoju układu nerwowego. Dlatego warto, by w menu przyszłej mamy znalazła się fasola i warzywa strączkowe. A także warzywa liściaste, brokuły, cukinia, kiełki pszenicy, soja, pomidory, które są źródłem kwasu foliowego niezbędnego w procesie powstawania i podziału komórek. Kobieta w ciąży dziennie potrzebuje ok 60 g. białka, które wspomaga proces budowy tkanek, mięśni i organów wewnętrznych. Chude mięso, ryby, orzechy, warzywa strączkowe, jajka czy sery to produkty, o których dobrze jest pamiętać przygotowując posiłki.

Żelazo – w ciąży potrzeba go prawie dwa razy więcej!

Żelazo to mikroelement, który jest niezbędny w procesach krwiotwórczych i dostarczaniu tlenu, zarówno do organizmu dziecka, jak i matki. Dzienne zapotrzebowanie w diecie przyszłej mamy na żelazo wzrasta prawie dwukrotnie i wynosi od 15 do 30 mg. Stąd też tak istotne jest, by w jadłospisie uwzględnić czerwone mięso, ryby, drób, jaja, czy suszone owoce.

Błonnik i jego oczyszczające właściwości

Warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo zawierają błonnik, który wpływa na prawidłowe trawienie i działanie układu pokarmowego.

 

Węglowodany – główne źródło energii

Podstawowe źródło energii dla przyszłej mamy i dziecka powinny stanowić węglowodany. Najlepiej by były spożywane 5 razy dziennie i pochodziły z węglowodanów złożonych, zawartych w produktach zbożowych (ciemnym pełnoziarnistym pieczywie, razowym makaronie), ziemniakach, kaszach, brązowym nieoczyszczonym ryżu, warzywach i owocach.

 

Białko – najważniejszy element budulcowy

Produkty i przetwory mleczne także powinny znaleźć się w codziennym menu kobiety w ciąży, gdyż dostarczają pełnowartościowego białka, najlepiej wchłanianego wapnia oraz witaminy D.

 

Jakich produktów unikać?

Warto zwrócić uwagę, by jedzenie było różnorodne i jak najmniej przetworzone. Z uwagi na ryzyko zakażenia toksoplazmozą, listeriozą lub bytującymi w mięsie i rybach pasożytami należy unikać jedzenia surowego: mięsa, jaj, ryb, wędlin, a także niepasteryzowanych przetworów mlecznych i serów pleśniowych.

Pij wodę na zdrowie!

Przyszła mama powinna również pamiętać o uzupełnianiu płynów i regularnym piciu wody. Woda pomaga składniom odżywczym dotrzeć do komórek, ułatwia proces trawienia, osłabia dolegliwości ciążowe, np. nudności, usuwa toksyny z organizmu, reguluje ciśnienie tętnicze krwi i temperaturę ciała.

Więcej wskazówek na temat zdrowego odżywiania w czasie ciąży można znaleźć na
https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/119755,jak-powinna-sie-odzywiac-kobieta-w-ciazy