Działanie alkoholu na organizm

Alkohol składa się z bardzo małych cząsteczek, które wchłaniane są do krwi i wraz z nią wędrują po całym organizmie, a gdy dotrą do mózgu, powodują zmiany nastroju i samopoczucia.

Wypity alkohol przewodem pokarmowym dostaje się do żołądka, gdzie jest rozdrabniany, a następnie przesuwany w stronę jelita cienkiego. Przez ściany jelita cienkiego przenika do krwi i po około 5 minutach dociera do mózgu. W pierwszej kolejności zaczyna oddziaływać na te okolice mózgu, które odpowiadają za mechanizmy kontroli i postrzegania.

Jeśli w żołądku znajduje się pokarm, alkohol, przed przesunięciem się do jelita cienkiego, zostanie z nim zmieszany. Gdy posiłek był bogaty w białko i tłuszcze, wchłanianie alkoholu będzie następowało wolniej. Należy jednak pamiętać, że jedzenie podczas picia alkoholu jedynie spowalnia, a nie zatrzymuje przyswajanie alkoholu i w końcu i tak znajdzie się on w krwiobiegu. Alkohol, po około 20 minutach, od spożycia dociera do wątroby, która przetwarza i neutralizuje jego cząsteczki, aż przestaną być szkodliwe, a następnie je wydala.

 

Wątroba przetwarza alkohol w tempie 8 gramów na godzinę.

Niewielka część alkoholu (mniej niż 10%) jest też wydalana z moczem, oddechem i potem. Reszta podlega utlenieniu, co oznacza, że cząstki alkoholu, podobnie jak cząstki jedzenia, łączą się we krwi z tlenem, zmieniając się w energię pożytkowaną na bieżąco lub magazynowaną w organizmie. Chociaż alkohol ma pewne wartości odżywcze, są one słabej jakości, gdyż brakuje w nim witamin, białka i składników mineralnych. Ponadto, w przeciwieństwie do pokarmów, jest metabolizowany prawie wyłącznie w wątrobie. To właśnie wątroba jako pierwsza podlega niekorzystnym skutkom nadużywania alkoholu.

Alkohol a ciąża

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Alkohol przenika do krwi dziecka w takim samym stężeniu jak do krwi matki i może powodować m.in.: poronienie lub przedwczesny poród, niską wagę urodzeniową dziecka, uszkodzenia mózgu, wystąpienie zespołu ADHD, opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i ze słyszeniem, wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS).