Na temat ciąży krąży bardzo wiele mitów. Niektóre z nich są całkiem zabawne, inne mogą budzić niepokój. Poniżej przedstawiamy te najczęściej powtarzane i sprawdzamy, ile mają w sobie prawdy.

1. Jeśli kobieta w ciąży ładnie wygląda to znaczy, że urodzi syna.

W ciąży wygląd kobiety zależy od wielu czynników, m.in. takich jak hormony, stan zdrowia czy ogólna kondycja fizyczna. Płeć dziecka nie ma wpływu na urodę przyszłej mamy.

2. Kobieta w ciąży powinna unikać kontaktu z kotami.


Przekonanie, że kobieta w ciąży powinna unikać kontaktu z kotami wzięło się z obaw przed zarażeniem toksoplazmozą – chorobą, która dla ludzi jest niegroźna i przebiega bezobjawowo, jednak podczas ciąży może wywołać powikłania. Nie ma jednak powodów do paniki i nie trzeba od razu pozbywać się kota z domu, wystarczy przestrzegać zasad higieny.

3. Gdy kobieta w ciąży ma apetyt na słodycze, urodzi dziewczynkę, gdy woli śledzie – urodzi chłopca.


Zachcianki pokarmowe przyszłej mamy nie decydują o płci dziecka. Zazwyczaj większość kobiet w ciąży odczuwa niechęć lub wzmożony apetyt na wybrane produkty. Jest to sygnał od organizmu, jakich składników odżywczych potrzebuje najbardziej – warto mu wówczas zaufać i ulec pokusie.

4. Kobieta farbująca włosy w ciąży urodzi rude dziecko.


Farbowanie włosów nie ma żadnego wpływu na kolor włosów u dziecka. Kiedyś twierdzono, że substancje zawarte w farbach do włosów mogą negatywnie wpływać na dziecko. Przez lata skład tych kosmetyków zmienił się jednak na tyle, że są w pełni bezpieczne i przyszła mama może spokojnie z nich korzystać.

5. W czasie ciąży nie można uprawiać seksu, bo może zaszkodzić dziecku.


Kiedy ciąża rozwija się prawidłowo, nie jesteś w grupie zagrożonej przedwczesnym porodem i nie występują u Ciebie żadne inne dolegliwości zdrowotne, nie ma powodu, by unikać współżycia – nie zaszkodzi ani dziecku, ani przyszłej mamie.

6. Kształt brzucha w ciąży może świadczyć o płci dziecka.


Według ludowych mądrości, jeśli brzuch jest mały i szpiczasty – to z pewnością urodzi się chłopiec, duży i okrągły – świadczy o dziewczynce. Prawda natomiast jest taka, że za pozycję, w jakiej układa się brzuch odpowiedzialna jest budowa ciała, masa, waga i postawa kobiety. Płeć dziecka nie ma wpływu na jego wygląd.