Kampania Lepszy start dla Twojego dziecka

Wyjątkowy czas oczekiwania

Oczekiwanie na dziecko to wyjątkowy czas, w którym przyszła mama powinna szczególnie dbać o swój organizm, ponieważ odpowiada nie tylko za siebie, ale także za drugiego człowieka, który dopiero przygotowuje się do przyjścia na świat. Chcemy towarzyszyć przyszłym Mamom w tym szczególnym okresie i podpowiadać, jak przygotować się do tego wielkiego wydarzenia.

Jednocześnie pragniemy przypominać, że w czasie ciąży należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu, gdyż każda, nawet najmniejsza jego ilość, może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Nie ma znaczenia czy będzie to lampka wina czy małe piwo. Bez względu na rodzaj napoju alkoholowego, jest  w nim obecna ta sama substancja, czyli alkohol etylowy, a każdy napój zawierający alkohol jest niebezpieczny dla dziecka.

Nie ma znaczenia co pijesz, Twoje dziecko pije razem z Tobą

Przekonanie, że w czasie ciąży szkodliwe jest picie wyłącznie dużych ilości alkoholu czy, że alkohol wypity przez matkę nie przedostaje się do organizmu dziecka to tylko przykłady mitów, które wciąż funkcjonują w polskim społeczeństwie. Kampania „Lepszy start dla Twojego dziecka” ma na celu obalenie tych błędnych przekonań i zmianę postaw związanych z przyzwoleniem na picie alkoholu przez kobiety w ciąży.

Kobiet przyznaje się
do spożywania
alkoholu podczas ciąży

Kobiet uważa, że spożywanie
alkoholu rzadziej niż raz
w miesiącu nie wpływa
na zdrowie dziecka

Zapewnij lepszy start swojemu dziecku

Przyszła mama powinna być świadoma, że wystrzegając się spożywania alkoholu, ma wpływ na uniknięcie negatywnych skutków zdrowotnych u swojego dziecka. Zależy nam, by jak najwięcej kobiet miało wiedzę na temat ryzyka, jakie może nieść picie alkoholu w czasie ciąży i by tym samym świadomie podejmowały decyzję o całkowitej abstynencji w tym wyjątkowym okresie, zapewniając lepszy start swojemu dziecku.

Partnerzy

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Perinatologii